EUROBASKET 2015: ΕΛΛΑΔΑ – ΓΕΩΡΓΙΑ 79-68

Πρωταγωνιστής ο Νικ Καλάθης.

H επικράτηση της εθνικής ήρθε πολύ ευκολότερα από ότι μαρτυρά η τελική διαφορά.

Όπως διαβάζουμε στην επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης:

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο βοήθησε την Ελλάδα να φτάσει στο +29 και τελικά στην επικράτηση επί της Γεωργίας με το τελικό 79-68 χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, για την 4η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2015 στο Ζάγκρεμπ.

Θεωρητικά η ελληνική ομάδα ήταν το φαβορί, το έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά τα σουτ τριών πόντων ήταν αυτά που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. To8-5 (3’), έγινε 10-23 (9’) με τον Φώτη Κατσικάρη να έχει ξεκινήσει από νωρίς τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα. Ο Νίκος Ζήσης ήταν σαν να δίνει το σύνθημα με μια… σειρά εύστοχων προσπαθειών. Όποια άμυνα κι αν δοκίμασε ο προπονητής της Γεωργίας, Ιγκόρ Κοκόσκοφ, δεν έφερε αποτέλεσμα με την καλή άμυνα να δίνει το δικαίωμα στο εύκολο καλάθι και την ευστοχία από τα 6μ75 να «εκνευρίζει» τους αντιπάλους. Η Ελλάδα μέτρησε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου 9/12 τρίποντα (75%) με τον Νικ Καλάθη να μετρά 4/5 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 2/3. Είχε επίσης 15 πόντου από λάθη των αντιπάλων, 20 πόντους από τον πάγκο και 16 ασίστ!

Η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Η Ελλάδα έφτασε στο +29 (22-51) με την έναρξη του δευτέρου μισού, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ένα 8-0 από τη Γεωργία (30-51, 23’32’’) ήταν μόνο η αρχή ως το επιμέρους 26-10 που έκαναν οι αντίπαλοί μας στο διάστημα αυτό με καλύτερη άμυνα, κερδίζοντας φάουλ και ευστοχώντας σε μεγαλύτερο ποσοστό. Οι Γεωργιανοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (50-61, 31’). Καϊμακόγλου με σουτ τριών πόντων και Αντετοκούνμπο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα αύξησαν την απόσταση ως το +15 (51-66, 32’10’’) με τον Σλούκα να στέλνει στο +18 (52-70, 34’). Η διαφορά έπεσε και πάλι χωρίς όμως η Ελλάδα να απειληθεί ως το τελικό 68-79, που την οδήγησε στο 3/3 στο Ευρωμπάσκετ.

Αύριο στις 16.00 (ANT1/OTEΤV) η αναμέτρηση με τη Σλοβενία.