Nitecore: φόρτισε την μπαταρία της μηχανής σου!
Camera

PHOTOMETRIA IN MOTION 2021: TA AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Διαβάστε όλα τα ονόματα!

Το Photometria International Photography Festival ανακοινώνει τα αποτελέσματα μετά από το διαγωνισμό έργων κινούμενης εικόνας (animation, video art και ταινίες μικρού μήκους), που διεξήγαγε από τις 1 Αυγούστου έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2020.

Για ακόμη μία χρονιά, έργα κινούμενης εικόνας, έρχονται να δώσουν τη δική τους ιδιαίτερη νότα και να μας ταξιδέψουν ανά τον κόσμο μέσα από αφηγήσεις φανταστικών ή πραγματικών ιστοριών! Επιθυμία και οδηγός μας η ανάδειξη και προώθηση της εικαστικής έκφρασης, κυρίως νέων καλλιτεχνών, υπό το πρίσμα των ψηφιακών μέσων!

Aκολουθούν τα αποτελέσματα:

Animation

The Boy and The Mountain, 11′ 23”, Santiago Aguilera, Gabriel Monreal

Bear With Me, 4′ 50”, Daphna Awadish

Ex Terrat, 5′ 45”, Reinhold Bidner

The Dead Hands of Dublin, 7′ 34”, Leo Crowley

Dandedog, 5′ 5”, Elmano Diogo

Paint On Paint # 1, 3′ 33”, Vasco Diogo

Stopgap in Stop Motion, 4′ 40”, Stephen Featherstone

Mimesis, 7′, María Josefa Luengo

I Am a Motif, 8′ 8”, Sijia Luo

Mare Monstrum, 5′ 29”, Lucía Hernández Martínez, Àngel Estois Carrasco, Mercè Sendino García

Swan Lake, 9′ 33”, Saeed Mayahy, Hamid Jamali

Malfunction, 1′, Ilgın Saçan

Magic Head, 3′ 49, Anastasia Shinkarenko

First day of a chick, 1′ 45”, Anastasia Shinkarenko

Sea ya, 1′ 54”, Yani Sun

Dustria, 5’18, Allison Tanenhaus


Video Art

All That Remains, 3′ 14”, Recep Akar

Melancholia (1), 6′, Michael Amter

Veo mis huesos, 16′ 57”, Thomas Georg Blank

Old Age, 4′ 32”,  Philip Brocklehurst

The First Few Moments of The First of January, 12′ 39”, Eneos Çarka

Monument to the Tiny, Fragile Human Body, 7′ 58”, Antony Crossfield

Selected Milk Added from Reconstituted Milk Powder Whole Pasteurized Homogenized, 19′ 58”, Jose Luis Ducid, Alfonso Camarero, Maria Meseguer

Balloons, 1′ 20”, Chris Furby

Haiku, 17′ 17”, Martin Gerigk

Imply Red, 4′, Werther Germondari

How the World Fell in Between the Cracks, 4′ 50”, Mona Hedayati

Transmitting and Receiving, 3′ 39”, Dee Hood

August, 2′ 11”, Good John

The Prophetess, 1′ 40, Marco Joubert

Chatbot Dialogs, 5′, Marina Landia

P A N O R A M A, 5′ 50”,  Davide De Lillis, Nicola Galli

Silhouettes, 4′ 5”,  Davide De Lillis, Julia Metzger-Traber

Gravity Tides (Subtle Dance), 7′ 34”, Ruxandra Mitache

Orbital Squares, 18′, Moojin brothers

Life Without Moon, 4′, Carles Pamies

Shadows on a house, 3′ 52”, Andrew Payne

A rose behind the mask, 7′, Nacho Recio

Ant, 15′ 9”, Nacho Recio

Jenna, 2′ 22”, Nacho Recio

Morphogenesis, 22′ 49”, Nacho Recio

Self-portrait, 3′ 49”, Nacho Recio

Shadows of a radio in the east, 1′, Nacho Recio

Woodworm lab, 3′ 33”, Nacho Recio

Save Me, 1′, Luis Antonio Rodriguez

Collage 25, 6′ 4”, Luis Carlos Rodríguez

Imaginary Chronicles, 3′, Muriel Sago

Corporate Responsibility Pledge, 6′ 40”, Allison Tanenhaus

We Are Ready Now, 1′ 39”, Jack Thomson

La Citta Reale, 15′ 53”, Hing Tsang

The New Renaissance Infinity Symbol, 2′ 44”, Ela Wiatr

Dirt, 12′ 29”, Helanius J. Wilkins, Roma Flowers

RONDO, 6′ 30”, Telemach Wiesinger

SIGNAL, 9′ 45” Telemach Wiesinger

Tub Time, 13′ 50”, Jaffe Zinn

Music Evoked Story #1/ “Jellyfish”, 3′ 55”, Zoi Dalaina

Music Evoked Story #2/ “Manisero”, 3′ 42”, Zoi Dalaina

The dream, 4′ 10”, Stelios Karatheodorou

Distant Nixa, 3′ 5”, Antonis Kartezos

Punishment, 2′, Antonis Kartezos

Two, 8′ 4”, Vasilios Papaioannu

A shepherd looking for his lost sheep, 2′ 45”, Eirini Tampasouli

Short Films

Backhand Stroke, 13’ 20’’, Marcos Altuve

Happy birthday, 1′, Marcos Altuve

Dreams Aren’t Made by the Wind, 7’ 35’’, Elvert Bañares

Life without food, 6’ 54’’, Yana Belyaeva

Glances, 6’ 57’’, Aleksei Borovikov

Home, 9’ 20’’, Aleksei Borovikov

Jump, 5’ 14’’, Aleksei Borovikov

One More Please, 5’ 28’’, Aleksei Borovikov

Roadkill, 15’ 39’’, Aliza Brugger

Summer Heat, 1’ 17’’, Mert Ceylan

From Khovrino, 7’ 41’’, Daria Elena Dashunina

JE VIENS, 25’ 1’’, Cecilia Galli

Salty, Sweet, 12’ 22’’, Péter Hajmási

The Bead Fight, 28’ 51’’, Serafim Infante-Arana

Neon Hearts, 16’ 35’’, Ana Jakimska

Let’s talk about a talk, 6’29’’, Zhou Jialin

Wish, 11’ 52’’, Seyoung Lee

The inhabitant, 5’ 21’’, Diego Mandelman

Counting Cherries, 10′ 9’’, Gabriele Mendonça

Fishnet and the fish, 8′ 37”, Ali Νikfar

Wash Me Please, 8’ 37’’, Ali Nikfar, Saeid Mayahy

All Alone in April, 9’ 19’’, Ace Norton

Obligate, 3’ 18’’, Barış Ordu

A Few Flower Branches, 29’ 21’’, Mehrdad Parvani

Surfaces, 21’ 44’’, José Luis González Peña

Behind the gate, 1’ 9’’, Taras Petrenko, Roksolana Khanas

Black Cherries, 3’ 27’’, Unni Rav, Addi Ajmani

Bryan Zanisnik’s Big Pivot, 7’ 16’’, Nick Ravich

Epitaph to N/949, 7’ 16’’, Nacho Recio

Preferentes, 16’ 40’’, Nacho Recio

Hung Between the Sky and the Earth, 8’ 23’’, Noemi Rossano, Dario Patrocinio

Black White, 5’ 32’’, Alexis Rummler

A Strange Season, 9’ 21’’, Burak Oguz Saguner

Wreathless, 8’ 22’’, George Sefer

From time to time, I burn, 15’ 38’’, Carlos Segundo

Subcutaneous, 19’ 6’’, Carlos Segundo

Best Guests, 15’ 52’’, Max Sherwood

A Leaf, 17’ 29’’, Bishara Shoukry

Rosa Kairo, 14’ 30’’, Jacques Simha

One, 1′, Roman Sinitsyn

The Middle, 14’ 59’’, Soheil Soheili

Fire Extinguisher, 4’ 24’’, Rodrigo Sopeña, Joana Solnado

Agua Man, 17’ 3’’, Alican Tamkan

Red Bean Soup,17’ 28’’, Kadi Tsang

The Followers, 7’ 37’’, Diego Valdés, Marcelo Numi

Selfie, 2’ 35’’, Joaquín Vallet

2 tea and 4 biscuit, 9’ 47’’, Yess K

The Night Beyond, 2’ 17’’, Luo Yijue

The Awakening Hour – III act, 3′, Nicola Zambelli

A Letter to god, 8’ 18’’, Bahman Zangeneh

Nox, 4’ 48’’, Mateusz Zieliński

SOSivio, 8’ 52’’, Nikolaos Galanis, Nikos Konstantakis, students of Primary school in Kounavi

Time never comes back, 1’ 29’’, Nikolaos Galanis, Students of 2nd Primary school in Skala Lakonias

Ah, these damn letters: au, 6’ 47’’, Nikolaos Galanis, Students of 2nd Primary school in Skala Lakonias

Notes from my younger self, 22′ 35”, Natasha Giannaraki

Off for some Beers!, 19’ 59’’, Haris Gioulatos

MEGARO, 11’ 6’’, Vasilis Kalemos

Beef Stew, 10’ 39’’, Nikos Kallipolitis

In Memoriam, 9’ 26’’, Dimitrios Karas

CanceRL, 6’ 30’’, Anastasis Mavrogiannis, Ioannis Charalambou

A Skeleton in the Closet, 11’ 20’’, Eugenia Marouli

SIC PARVIS MAGNA, 11’ 33’’, Stefanos Nomikos

The Man in the Bushes, 5’ 50’’, Vasilios Papaioannu, Emma Piper-Burket

Handshake, 3’ 17’’, Katerina Sigala

Lot’s Wife, 23’, Panagiotis Stergianos

A State of Mind, 1’ 56’’, Dimitris Tranos

My Land, 12’ 11’’, Dimitris Tranos

Για περισσότερα νέα και πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στην ιστοσελίδα του φεστιβάλ www.photometria.gr.


Θέλεις να μαθαίνεις τα πάντα για τη φωτογραφία;




Aρθρογράφος

Μαίρη Μελετζή

Μαίρη Μελετζή

Απόφοιτος του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του Τ.Ε.Ι. Αθήνας. Αγαπά την φωτογραφία, αφού από όλα τα μέσα έκφρασης, είναι το μόνο που ακινητοποιεί μια συγκεκριμένη στιγμή στο χρόνο. Η φωτογραφία είναι βασικό μέσο έκφρασής της και η έρευνα την συναρπάζει. Επιπλέον, ασχολείται με τον αθλητισμό.

Θέλετε να σας ενημερώνουμε προσωπικά;
   

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο